Svetelná gerila v Knihárskej dielni!

alt


Od stredy 27. júla do soboty 30. júla 2011 si v Žiline môžete pozrieť netradičnú svetelnú inštaláciu v priestoroch našej knihárskej dielne. Svetelné „predstavenie“ uvidí každý, kto nahliadne medzi 21. hodinou a polnocou do okien knihárskej dielne priamo z ulice Horný val.  Za názvom Light Guerilla (v preklade svetelná gerila) sa skrýva skupina troch profesionálnych svetelných dizajnérov z Českej republiky – Jan Beneš, Jan K. Rolník, Tomáš Marný. Všetkých Vás srdečne pozývame.

Svetelná inštalácia je súčasťou festivalu slovenského nezávislého divadla a tanca KioSK 2011, ktorý organizuje kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie. Projekt sa uskutoční vďaka podpore Medzinárodného višegrádskeho fondu.

Svetlo je neoddeliteľnou súčasťou nášho denného aj nočného života. Jeho intenzita, farba, kvalita, teplota pôsobí a vytvára náš celkový obraz o svete. „Light Guerilla vytvára pominuteľné a magické okamžiky tvorené hrou svetla a priestoru. Knihárska dielňa v Žiline je kúzelným priestorom, nachádza sa v jednom z najstarších meštianskych domov a jej gotický interiér ponúka veľký priestor pre fantáziu. Aktivity Light Guerilly sú o zážitku pre diváka, ale aj o zvyšovaní povedomia o možnostiach svetla,“ hovorí organizátor a svetelný dizajnér Tomáš Marný.

Ďalšími aktérmi Light Guerilly sú svetelní dizajnéri Jan Beneš a Jan K. Rolník známi na medzinárodnej umeleckej scéne. Ich mená sa spájajú s pôsobením v pražskom Inštitúte svetelného dizajnu, so spoluprácou s Pražským Quadriennale a množstvom zahraničných divadiel, tanečných produkcií a kultúrnych projektov.  Na tohtoročnom divadelnom festivale Kiosk 2011 budú udeľovať ocenenie za najzaujímavejšiu svetelnú a scénickú prácu.

Prečo názov Light Guerilla? „Naše umelecké aktivity sú symbolickou partizánskou vojnou vedenou  voči neestetickému osvetleniu, ale aj proti plytvaniu svetlom,“ dodáva Tomáš Marný.

Viac info aj na www.stanica.sk