Denník/Diary

Knihár - knihárka

Urobili sme workshop pre žiakov, ktorí v Levoči študujú odbor knihár - knihárka. Má klasické knihárske remeslo nádej na prežitie?


Ultramaratónec kreslenia v našom kresle

Nemecký výtvarník z Berlína Matthias Beckmann cestuje po Slovensku a kreslí momentky zo zaujímavých miest. Navštevoval najmä nezávislé kultúrne centrá na Slovensku. Kniha by mala byť publikovaná už do konca roka 2013.


Noc literatúry

"Mala som česť čítať text Elfriede Jelinek počas Noci literatúry v budove Blok "A" VŠDS Žilinskej univerzity. Dúfam, že zážitok z knihy mali okrem mňa aj diváci ;-)"
Lida Mlichová

Fotky od Natálie Zajačikovej si môžete pozrieť tu.


Viazali sme knihu Chlapec a dúha

V našej dielni sme na konci roku 2012 ručne viazali pod vedením Lidy Mlichovej 150ks obsahom a aj grafickým spracovaním vzácnej autorskej knihy. Asistovala pri tom aj bieloruská dobrovoľníčka Natallia Novik, ktorá pôsosbí v rámci programu Európska dobrovoľnícka služba na Stanici Žilina-Záriečie a zároveň pomáha aj v knihárskej dielni a učí sa knihárskemu remeslu.

Text ku knihe Chlapec a dúha, autor článku BANSKÁ ST A NICA:
Kniha o krehkosti pamäti a bytia je výnimočná svojim rukodielnym prevedením. Príbeh o chlapcovi strácajúcom pamäť (text Milica Schragge) nachádza svoju "ozvenu" v ilustráciách, ktoré prepisujú text do vizuálnej stopy, nálady (koncept knihy Broňa Schragge). Takmer 4-tisíc grafík a slepotlačí vznikalo v ateliéroch Banská St a nica Contemporary v Banskej Štiavnici, kde na knihách pracovala skupina mladých umelcov. Opatrné a opätovné dotýkanie sa stránok tejto autorskej knihy, hľadanie reliéfnych ilustrácií je súčasťou zážitku z čítania.

chlapec_a_duha


autor: Broňa a Milica Schragge, vydavateľ: Štokovec, priestor pre kultúru
väzba: Knihárska dielňa, Žilina 14,4 x 21cm, náklad 150ks, ISBN: 978-80-89587-04-9číslované signované predaj: cez www.banskastanica.sk (objednávky píšte na Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript ) alebo v sieti Artfórum prvých 18 ks s grafickým listom

"O pár rokov papierovú knihu s jej pôvodnou funkciou nosiča textovej informácie vytlačia e-booky, čítačky a iné prístroje. Ale: neznamená, to že predmet kniha zanikne. Tak ako s ústredným kúrením nezanikli krby a pece, a so železnicou ani s autami kone, určite nezaniknú ani knihy, len už budeme vyhľadávať stále viac tie, ktoré majú ešte inú funkciu ako jednoducho niesť text, zmysel začnú mať hlavne knihy, ktoré budú autonómnymi predmetmi a budú ako také aj niečím jedinečné a osobné, budú mať ambíciu byť skladbou pre text, obraz, dotyk." Marta Šimečková
"Dve časti knižky sú biele, sterilné, čisté, vložené do bieleho boxu, až má človek pocit, že sa o ne musí starať. Nie je to len nejaká forma, ktorá má očariť. Je to výnimočne urobená kniha, ktorá ukazuje, koľko hĺbky a citu sa dá skyť do obyčajného papiera." Jana Močková, denník SME

Fotky o vzniku knihy<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 Ďalší > Koniec >>
Strana 1 z 3